لاب طب با بیش از 30 سال سابقه

فواید تجهیزات آزمایشگاهی

فواید تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی چیست؟

تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی برای بهبود سطح زندگی بشر و دستیابی به کیفیت های بهتر و پیشرفت های علمی مورد استفاده قرار می گیرد . در بعضی موارد ممکن است ارزیابی میدانی برای ارائه بینش بیشتر و کنترل کیفیت ، عملکرد خاصی مورد نیاز باشد . این عملکرد های خاص با تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم ازمایشگاهی صورت می پذیرد.

تکرارپذیری و عینیت در طول آزمایش ، سهولت تکرارپذیری یک عامل بسیار مهم است – و آزمایشگاه محیط نهایی برای دستیابی به تکرارپذیری است. تکرار تست در شرایط دقیق این انعطاف پذیری را به شما می دهد که تست را بعداً تکرار کنید یا با نمونه های اصلاح شده انجام دهید. متغیرهای اضافی همچنین می توانند به عنوان بخشی از یک روش آزمایش مقایسه اضافه شوند. تجهیزات ازمایشگاهی میزان بالایی از عینیت را هنگام مقایسه انواع نمونه های مختلف آزمون فراهم می کنند.

آزمایشگاه ها با بسیاری از چالش های مشابه با هر مشاغل روبرو هستند. مدیران آزمایشگاه اولویت های مختلفی از جمله رقابت ، تجهیز آزمایشگاه ها ، توسعه کارکنان ، خرید لوازم آزمایشگاهی را دارند.
شاید برای آزمایشگاه صرفا آزمایش نومه مهم باشد اما مسئولین آزمایشگاه باد بر این امر واقف باشند که از اینکه کار آنها می تواند بر تصمیمات مهم توسط مشتریان و سایر کاربران داده های آزمایشگاهی تأثیر بگذارد.
اینها می توانند تصمیمات تجاری باشند مانند بررسی یک شرکت معدن که آیا یک سنگ معدن ارزش توسعه دارد یا نه؟
گاهی اوقات تصمیماتی که بر سلامتی و ایمنی عمومی تأثیر بگذارد ، مانند تولیدکننده مواد غذایی که تصمیم می گیرد از مصرف آن بی خطر باشد یا یک تولید کننده اسباب بازی تصمیم بگیرد که یک اسباب بازی خاص برای کودکان بی خطر باشد.
همچنین می تواند باعث تصمیمات نظارتی مانند امتناع از ورود یک محصول به کشور ، زیرا حاوی مقادیر زیادی سرب یا برخی از آلاینده های دیگر یا ممنوعیت یک ماده شیمیایی است باشد زیرا خطر جدی برای آسیب رساندن به مردم و محیط زیست را دارد.
همه این تصمیمات و بسیاری دیگر به نتایج آزمایشات آزمایشگاهی متکی هستند. در این مرحله است که تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی مهم شناخته شده و نحوه خرید تجهیزات آزمایشگاهی از قبیل مارک و مدل و مشخصات فنی و دقت و صحت تجهیزات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار میگیرد .
پس همانطور که اشاره گردید تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی نکته بسیار مهمی در آزمایشگاه بوده و تاثیر بسیار مهمی در نتیجه های آزمایش داشته ، زیرا می تواند باعث تصمیم گیریهای مهم در ضمینه های مخلف گردد .

تصمیم گیرندگان چگونه می توانند اطمینان داشته باشند که به داده هایی که به آنها اعتماد دارند می توان اعتماد کرد؟

چگونه میتوان تشخیص داد که آزمایشگاه صلاحیت انجام آزمایش را دارد؟

در یک کلام ، اعتباربخشی. برای دقیق تر بودن ، اعتباربخشی به استاندارد هایی همچون ISO / IEC 17025 که توسط یک نهاد اعتباربخشی سازمان بین المللی به تایید رسیده باشد .

 

استاندارد معتبر ISO / IEC 17025 بهترین اطمینان است که داده هایی که به آنها اعتماد دارید در یک آزمایشگاه صالح تولید شده است. آزمایشگاههایی که به استاندارد ISO / IEC 17025 معتبر شده اند توسط یک نهاد معتبر و مستقل شخص ثالث اعتبارسنجی ارزیابی شده اند و مشخص شده اند که شرایط استاندارد را برآورده می کنند و از لحاظ فنی صلاحیت لازم برای انجام تست هایی را دارند که معتبر هستند. این ارزیابی مستقل شامل کلیه عناصری است که به تولید داده های تست دقیق و قابل اعتماد از جمله صلاحیت کارکنان کمک می کند.

چه مواردی را میتوان با استاندارد ISO17025 بررسی نمود ؟

1. مناسب بودن روشهای آزمون
2. قابلیت ردیابی اندازه گیری ها و کالیبراسیون ها با استانداردهای ملی
3. مناسب بودن تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در آزمایشگاهها
4. کالیبراسیون و کالیبره بوده تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی
5. نحوه صحیح نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی
6. بررسی اعتبار و عدم فاسد بودن مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمایشگاهها
7. محیط آزمایش و موارد دیگر

آزمایشگاه ها از مزیت معتبر بودن ، مزایای بسیاری را می دانند. برخی از این موارد عبارتند از: پیشرفت مداوم یک آزمایشگاه که به طور مرتب مورد ارزیابی قرار میگیرد ، که می تواند به پیشرفت های مستمر در عملکرد آزمایشگاه کمک کند.
دسترسی به کار آزمایش. بسیاری از ارگانهای دولتی ایجاب می كنند كه نتایج آزمون ارائه شده به آنها در آزمایشگاه معتبر تست و انالیز شود. آزمایشگاهی که معتبر نباشد نمی تواند در این کار داوطلب شود.

تنظیم کننده های دولتی و مشاغلی که از نتایج تست آزمایشگاهی استفاده می کنند می توانند اطمینان داشته باشند که نتایج بدست آمده از آزمایشگاه معتبر ISO / IEC 17025 قابل اعتماد بوده و آن آزمایشگاه از نظر فنی برای انجام آزمایش صلاحیت دارد.
تصمیمات نظارتی می تواند پیامدهای مهمی برای تولید کنندگان و واردکنندگان داشته باشد. آیا آن کالای بی خطر برای فروش به مصرف کنندگان امن است؟ آیا واردکننده مجاز است آن را وارد کشور کند؟ پاسخ این سؤالات اغلب به نتایج حاصل از آزمایشگاه آزمایش شده محصول بستگی دارد. شما به عنوان تنظیم کننده می خواهید تصمیم درستی بگیرید. به همین ترتیب ، شما به عنوان یک تولید کننده ، نمی خواهید مصرف کنندگان را در معرض خطر قرار دهید. استفاده از آزمایشگاه معتبر انتخاب واضح است زیرا می دانید آزمایشگاه صلاحیت انجام آزمایشاتی را دارد که برای آن معتبر شناخته شده است. این می تواند باعث کاهش زمان و هزینه آزمایش مجدد و خطر تولید یا تهیه یک محصول معیوب شود که می تواند در اعتبار یک شرکت تأثیر بگذارد شود.
واضح است که منافع عمومی نیز وجود دارد. مصرف کنندگان می خواهند اطمینان حاصل كنند كه محصولات و خدماتی كه خریداری می كنند انتظارات خود را برآورده كرده و مطابق با الزامات خاص است. با کیفیت بودن تجهیزات آزمایشگاهی آزمایشگاهها و داده های تست معتبر به معنای کالاهای مصرفی با کیفیت است که مطابق با استانداردهای قابل اجرا است .
شرکت هایی که به دنبال گسترش جهانی هستند ، با استاندارد ISO / IEC 17025 به رسمیت شناخته شده در سطح جهان کمک می کنند. به عنوان صادرکننده ، این به معنای کاهش یا رفع نیاز مجدد محصولات یا مواد برای آزمایش مجدد در کشور دیگر است.

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز، خیابان صورتگر، نرسیده به خیابان قصرالدشت

تلفن : 07132334698

تلفاکس : 07132334698

واتس اپ: 09331817933

اینستاگرام: @labtebco

ایمیل : info[at]labtebco[dot]ir